Advert

“ÖĞRETMENLİK ÖZVERİ, SABIR VE HOŞGÖRÜ MESLEĞİ”

Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Murat Bölük: Eğitimcilerin yönlendirmesi ile sorgulayan, araştıran bir nesil. Eğitimciler toplumun ortak aklıdır. Öğretmenlik mesleğini kısaca şöyle ifade ederim: Özveri, sabır ve hoşgörü mesleği.

“ÖĞRETMENLİK  ÖZVERİ, SABIR VE HOŞGÖRÜ MESLEĞİ”
Bu içerik 938 kez okundu.

Dünyanın neresinde olursak olalım gelecek kuşakların eğitimcilerin elinden geçtiğini ifade eden Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Murat Bölük “Onların yönlendirmesiyle soran, sorgulayan, araştıran bir nesil. Bu da eğitimcilerin elinde olan bir durum.” dedi. Peygamber efendimizin dahi  muallim olarak gönderildiğine vurgu yapan Bölük, eğitimcilerin toplumun ortak aklı olduğunu söyledi. İnsanların uzun yıllarını verip okuduklarına, mezun olduktan sonra istihdam noktasında sıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken Bölük “Bu manada da genç nesil deyince hep şu aklıma gelir: Eğitim alan  gençlerimiz kendi aldıkları eğitim doğrultusunda, hiç kimsenin aracılığı olmadan, eğer bir yerlere gelebilirlerse o ülkede bir şeyler olur. Mezun olduktan sonra birilerinin vasıtasıyla bir yerlere geliyorsanız  sıkıntı orada başlıyor. önemli olan gençlerin kendi aldıkları eğitim ile o yürekleri ile bir yerlere gelip kimseye minnet etmemeleridir.” dedi.

1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü’nün kutlanmaya başlandığını belirten Bölük “Ben öğretmenlik mesleğini kısaca şöyle ifade ederim: Özveri, sabır ve hoşgörü mesleği. Neticede insan yetiştiriyoruz.” dedi. Bu manada bakıldığında çağdaş bir toplum olma yolunun çağdaşlığı kabul etmiş öğretmenlerin elinden geçtiğini ifade eden Bölük, “Öğretmenlere teslim ettiğimiz körpe beyinler, çağdaşlığı, bilimi, sanatı, o ülkenin kendi kültürünü, sağlık bir şekilde anlarsa öğretmenlerimizin katkısı olursa o gençler sağlıklı bir nesil olarak bulundukları ülkenin  geleceğine yön ve şekil verir” dedi.

Öğretmenlerin bugünkü en büyük sıkıntılarının toplumdaki saygınlıklarını yitirmeleri olduğunu söyleyen Bölük, “eskiden öğretmenlere insanlar bulundukları mahallede sorunlarını, sıkıntılarını her konuda sorularını danışırlardı. Öğretmen bir sokaktan girdiği zaman herkes saygı gösterirlerdi. Bugünkü ortamda bu bir nebze kayboldu” dedi.

 Bu öğretmenler gününün renk taşı kabul edilip bu saygınlığın, bu itibarın öğretmenlere geri verilmesi gerektiğini söyleyen Bölük, “ Eğer Sağlıklı bir nesil, kültürlü bir toplum oluşturacak isek  bunu yapmak zorundayız. Eğer bulunduğunuz yerde toplumun kültürünü ,belli bir yere yükseltemezseniz o toplumda  sıkıntılar başlar. Bu da ancak öğretmenlere verdiğiniz değerden geçer. Toplumun her kesimi buna sahip çıkması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çocukların yanlış davranışlarını görüp onları yargılamaktan ziyade o yanlış davranışların öğretmenler tarafından pozitif şekle getirilmesi gerektiğinin altını çizen Bölük, bununda sabır ve özveri istediğini belirtti. Gençlerin eğitimde geçirdikleri zamanın dışında çoğu zamanın sokakta geçirdiklerini belirten Bölük, anne ve babalara bu noktada önemli işlerin düştüğünü belirtti.

Gölbaşı Belediye Başkanının eğitime önem verdiğini belirten Bölük, okul ziyeretlerinin yapılacağını, her öğretmen odasına başkanın bir mesajının gideceğini söyledi. Başkanın yoğunluk içinde  eğitim kurumlarına da gerekli katkıyı sunduğunu ifade eden Bölük, “Öğretmenler günü münasebeti nedeniyle hem kendi adıma hem başkanım adına şunu söylüyorum. Bizi geleceğe hazırlayan, kişiliğimizi geliştiren, başarının yolunu aşan öğretmenlerimize, bu öğretmenler gününde sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Günleri kutlu olsun. Bu kutlu günlerinde biz Gölbaşı Belediyesi olarak her konuda katkı sunmaya hazırız” dedi.

 

 

özelhaber eymirmedya öğretmenlergünü gölbaşı muratbölük öğretmenler günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitimde yeni sistemin başrolünde öğretmenler olacak
Eğitimde yeni sistemin başrolünde öğretmenler olacak
KYK Yaz dönemi ücret almayacak
KYK Yaz dönemi ücret almayacak