Advert

BAKANLIK,BÜYÜKŞEHİR SOS ÇOCUKLARI İÇİN ELELE

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOSYAL HİZMETLER EĞİTİM VE YARDIM VAKFI, ÇOCUKLAR İÇİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ, BAKAN ŞAHİN VE BAŞKAN GÖKÇEK TARAFINDAN İMZALANDI -BAŞKAN GÖKÇEK: “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DEVREDİLECEK OLAN ATATÜRK ÇOCUK YUVASI, TÜRKİYE’NİN EN GÜZELİ OLACAK” -BAKAN ŞAHİN: “SAYIN BAŞKAN BİR İŞE ‘TAMAM’ DEDİĞİ ZAMAN, O İŞİN BAŞARILDIĞINI HEPİMİZ GÖRÜYORUZ”

BAKANLIK,BÜYÜKŞEHİR SOS ÇOCUKLARI İÇİN ELELE
Bu içerik 954 kez okundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) işbirliğinde, çocukların geleceğine ve eğitimlerine ilişkin çok önemli bir protokole imza atıldı.
Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, SOS Vakfı Başkanı Ali İlkbahar, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.
İmzalar atılmadan önce bir konuşma Başkan Gökçek, Bakanlık, Büyükşehir ve Vakıf işbirliğinde çok önemli bir hizmete imza atacaklarını kaydederek, “İmzaların ardından çalışmaya başlayacağız ve inşallah bunun devamını da getireceğiz” dedi.

-BAŞKAN GÖKÇEK: “AİLE YAŞAM MERKEZİ SAYISI 14’E ÇIKACAK”
Konuşmasına, Büyükşehir Belediyesi olarak aile ve çocuklara verdikleri önemi anlatan çalışmalarından bazılarını açıklayarak devam eden Başkan Melih Gökçek, “Bizim en büyük projelerimizden birisi Aile Yaşam Merkezleri’dir. Bu merkezlerin sayısı şu anda 8. Ancak 6 tanesi de yolda. İnşallah seçimden önce bu sayı 14 olacak” diye konuştu.
Bu merkezlerde 7’den 70’e tüm vatandaşların aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirebildiğini ve 40 ayrı aktivitenin yer aldığı bu merkezlerde kişisel becerilerini geliştirebildiklerini anlatan Başkan Melih Gökçek, “Bunların sayısını çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi.

-ATATÜRK ÇOCUK YUVASI BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİLİYOR

Özellikle Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bünyesinde yapılan hizmetlerin bir kısmını gerçekleştirmeye çalıştıklarını da kaydeden Başkan Gökçek, Çocuk Evlerini buna örnek göstermesinin ardından da “Ama bugün bakanlık ile yaptığımız işbirliği kapsamında ilk etapta Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne intikal edilecek Atatürk Çocuk Yuvası’nı, kısmet olursa seçimlere kadar Türkiye’nin en güzel çocuk yuvası olacak şekilde hizmete sunacağız. Özellikle il müdürlüğümüzle birlikte el ele çalışacağız. Ayrıca Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı da protokol içerisine yer alacak. Fiziki imkanı belediye, kontrolü bakanlık, bunun karşılığında yönetimi de vakıf yapacak” diye konuştu.

-“HUZUR EVLERİ VE YETİŞTİRME YURTLARI BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİLECEK”
Sözlerine, “Ben şuna inanıyorum. 2 sene 3 ay Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü yapmış birisiyim. Oradaki deneyimlerimden bahsetmek istiyorum” diyerek devam eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:
“En güzel hizmet alanı gönüllülerin yapmış olduğu hizmet alanıdır. Bu hizmetler kamu personeli tarafından verilemez. Çünkü gönüllüler Allah rızası için yapıyorlar. Onun için de bu işleri her yerde gönüllülere teslim etmek lazım. Sayın bakanımız yerel yönetimlerin bu konudaki önemini bildiği için zannediyorum, Ekim ayında bir kanun çıkartacaklar TBMM’den ve bu çocuk bakım evleri, huzur evleri, yetiştirme yurtlarının hepsi artık yerel yönetimlere intikal edecek.”

-“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE”

Başkan Gökçek, son olarak “Biraz sonra imzalayacağımız protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği sayesinde Türkiye’de örnek olan bir projeye imza atmış olacağız. Bu konuda Sayın Bakanımızın özellikle Ankara’yı ve Büyükşehir Belediyemizi seçmiş olması bizi ziyadesiyle memnun etti. Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gerçekten Sayın Bakanımız göreve başladıktan sonra özellikle bayanlar konusunda ciddi anlamda bize örnek oldular ve çalışmalarla bizi geçtiler” dedi.

-BAKAN ŞAHİN: “BAŞKAN GÖKÇEK, ‘TAMAM’ DERSE OLUYOR”
Başkan Gökçek’in ardından konuşan Bakan Şahin de “Bugün çok güzel bir imza atacağız, güzel bir işbirliği yapacağız” dedi.
10 yıldan beri yerel yönetimleri ve yerindeliği güçlendirmeye çalıştıklarını, Başkan Gökçek’in güçlü tecrübesi, yönetimi, bilgi birikimi, ufku ve vizyonuyla da bunu güçlendirdiklerini kaydeden Bakan Şahin, “Ankara’da yaşanan değişim ve dönüşümü yıllardır yaşıyoruz. Bunu hızlı bir şekilde yaygınlaştırmak istiyoruz…İstihdamların oluşturulduğu, yerel yönetimlerin çok daha güçlendiği, yeni bir dünya düzenindeyiz” diye konuştu.
En iyi modellerdeki ülkelerde kamu-yerel- sivil toplum işbirliği ile koordineli bir şekilde çalışılarak, başarılara imza atıldığını kaydeden Şahin, “Şimdi Sayın Başkanımızla yapacağımız şey de yapısal dönüşümün bir sonucu. Kurumdan çıktığı andan itibaren yaşamı kendi başına yönetebilen, akademik başarısını sağlamış çocuklar yetiştirmek istiyoruz” dedi.
Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte tüm Türkiye’ye örnek olacağının altını çizen Bakan Fatma Şahin, şunları söyledi:
“Bu işbirliği ile yaşam kalitesi daha da yükselteceğiz. Artık bizden sadece sorunun bir parçası olarak değil, çözümün bir parçası olup, toplumun önünde giderek, bu çalışmaları güçlendireceğiz. Bu yüzden Sayın Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Sayın Başkan bir işe ‘tamam’ dediği zaman, o işin başarıldığını hepimiz görüyoruz.”
Konuşmaların ardından psiko-sosyal eğitim başta olmak üzere çocukların geleceğine yönelik olarak yapılacak çalışmalara ilişkin işbirliği protokolü, Bakan Şahin, Başkan Gökçek ve SOS Başkanı Ali İlkbahar tarafından imzalandı.

 
ankara melih gökçek sos çocukları.bakanlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkent'te Trafik Kazası: 1 Ölü, 2 Yaralı
Başkent'te Trafik Kazası: 1 Ölü, 2 Yaralı
2018'in 'kitap kurtları' belirlendi
2018'in 'kitap kurtları' belirlendi