Cumhurbaşkanlığı Ofislerinde Kamu Görevlilerinin Görev Alması Nasıl Olmaktadır?

1 sayılı “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak; Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı, Finans Ofisi Başkanlığı, İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı ve Yatırım Ofisi Başkanlığı kurulmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Ofislerinde Kamu Görevlilerinin Görev Alması Nasıl Olmaktadır?
Bu içerik 888 kez okundu.

 

Bu ofislerde, çeşitli statülerde (iş mevzuatına tabi, geçici, sözleşmeli, vekâlet, istisna ve hizmet akdi)  personel istihdamı söz konusu olabilirken, ofislerin yurtdışı teşkilatı kurması ve bu teşkilatlarda personel çalıştırması da mümkün olabiliyor. Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar da bu ofislerde görev alabiliyor.

Kamu çalışanlarının ofislerde görev alması

Ofislerin hizmetleri esas itibariyle, iş mevzuatına göre istihdam edilen uzman personel ve destek personeli eliyle yürütülmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, iş mevzuatına tabi olarak ofislerde başkan veya uzman personel olarak istihdam edilmesi mümkün olabiliyor.

Ofislerde uzman personel olarak görev alabilmek için, en az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.

Kamu görevlilerinden, mevzuatta belirtilen nitelikleri taşıyanlar, kendilerinin isteği ve kurumlarının muvafakati ile Ofislerde istihdam edilebiliyor. Bu şekilde istihdam edilen kamu görevlilerinin kurumlarıyla olan ilişkileri iş akdinin yapılmasıyla sona eriyor.

Bunlara verilecek ücret ile diğer malî ve sosyal haklar, kendileriyle yapılan iş akdi ile belirleniyor. Ödenecek ücret ve gündelikler ile diğer malî hakların üst sınırı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor.

Ofisteki görevi sona eren personel, öğrenim durumları, hizmet yılı ve unvanları dikkate alınarak önceki kurumlarında kariyerlerine veya durumlarına uygun boş bir kadro veya pozisyona en geç üç ay içinde atanırlar ve en geç bir ay içerisinde de göreve başlatılıyor. Ancak, bu kişilerin atanmalarında, önceki kurumlarındaki idarî unvanlar dikkate alınmıyor.

Eski kurumlrına dönenlerin Cumhurbaşkanlığı ofislerinde geçen hizmetleri kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinde değerlendiriliyor. Bu durumda ilgililere kıdem tazminatları ödenmiyor ve bu süreler emekli ikramiyelerinin hesabında dikkate alınıyor.

Cumhurbaşkanlığı Ofisleri Kamu Görevlileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR DÖRT DÖRTLÜK
GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR DÖRT DÖRTLÜK
Sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı için kanun teklifi verildi
Sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı için kanun teklifi verildi