Gölbaşılı Annelere “Stres Yönetimi” semineri verildi

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Gölbaşı Belediyesi iş birliği ile yapılan, annelere yönelik sağlık seminerleri devam ediyor.

Gölbaşılı Annelere “Stres Yönetimi” semineri verildi
Bu içerik 340 kez okundu.

 

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Gölbaşı Belediyesi iş birliği ile Necip Fazıl Kültür Merkezinde Gölbaşılı annelere “stres yönetimi” stresin neden olduğu ‘intihar psikolojisi’, ‘travmalar’ anlatıldı.

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görev yapan Doktor Derya Aksu Bayram ve psikolog Tuğçe Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşen seminerde stres yönetimi, stressiz bir yaşamın mümkün olduğu ve stresten uzak durmanın yolları aktarıldı.

Gölbaşılı annelerin yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinde öfke kontrolü ve stres yönetimi ile ilgili önemli bilgiler paylaşan uzmanlar “bireyin yaşadığı öfke duygusu ve öfke ifadesinin, yüksek düzeyde stres hissetme ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu yüzden stresle başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Bu sorunla; problem odaklı başa çıkma ya da duygu odaklı başa çıkma ile kurtulabiliriz. Problem odaklı başa çıkma, bireyin aktif bir şekilde stres yaratan durumu ortadan kaldırmaya yönelik bilgiyi ve mantıksal analizi kullanmasını içerir. Duygu odaklı başa çıkmada ise önemli olan bireyin stres yaratan durumla ilgili duygusunu ortadan kaldıracak kaçınma, inkâr gibi teknikleri kullanması söz konusudur. Bu geçici bir çözümdür, ama bireyin üzülmesini ve sıkıntı yaşamasını önler”ifadelerinde bulundular.”

Aşırı Stres İntihara ve Travmalara Neden Oluyor

Stres nedenine çözüm bulamayan ve onu erteleyen kişilerde stresin arttığına değinen Ankara Halk sağlığı uzmanları “aşırı stres depresyona, travmaya zemin hazırlamaktadır.Stres düzenlenmezse intihara neden olabilir” dedi. Stresle başa çıkmada sosyal aktivitelerin ve hobi edinmenin önemine dikkat çeken Ankara Halk Sağlığı Uzmanlar: “insanlar kendilerini mutlu edecek işlerle uğraşmalı örneğin yürüyüş yapmalı” dedi.

Gölbaşı Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR DÖRT DÖRTLÜK
GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR DÖRT DÖRTLÜK
Sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı için kanun teklifi verildi
Sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı için kanun teklifi verildi