SİNCAN ER MEYDANININ GALİBİ MEHMET YEŞİLYEŞİL

Türkiye'nin en ünlü 22 başpehlivanı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin rövanşını Sincan’da yaptı. Soluksuz mücadelelere sahne olan Sincan Er Meydanın galibi 2009 ve 2010 Kırkpınar Başpehlivanı Mehmet Yeşilyeşil oldu. Geçen yılın başpehlivanı Ünal Karaman’ı güzel bir oyun ile yenen Yeşilyeşil, 7. Sincan Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı olarak Sincanlı güreş severlerin büyük sevgisini kazandı.

 SİNCAN ER MEYDANININ GALİBİ MEHMET YEŞİLYEŞİL
Bu içerik 2222 kez okundu.

Yiğitler Sincan Er Meydanına çıktı, kazanan dostluk ve kardeşlik oldu. Sincan Belediyesi tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Sincan Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı 2009 ve 2010 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı Mehmet Yeşilyeşil oldu. Heyecanlı anların yaşandığı Sincan er meydanına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. 400 sporcunun yarıştığı güreşler; küçük, orta, büyük boy, minik, teşvik, deste boy, ayak, baş altı ve baş olmak üzere 13 sıklette yapıldı. Yarı finalde Şaban Yılmaz’ı eleyen Mehmet Yeşilyeşil ile Ali Rıza Kaya’yı eleyen Ünal Karaman başpehlivanlık için finalde karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen final bölümünde gülen taraf Mehmet Yeşilyeşil oldu. Güreş severlerin de büyük desteğini alan Yeşilyeşil’e altın madalyayı Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna verdi.


Ata sporu güreşlerin gelecek nesillere aktarılması için Belediye olarak çalışmaya devam edeceklerini belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna; "Bu yıl 7.sini düzenlediğimiz Sincan Yağlı Güreşlerine ilgi gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Güzel ve centilmence mücadeleler seyrettik. Tüm pehlivanlarımızı güzel mücadelelerinden dolayı kutluyorum. Millet olarak ayrı bir önem verdiğimiz güreşlerimizi yerel yönetimler olarak sürdürmeye ve gelecek nesillere sevdirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

TERÖRE KINAMA


Sincan Yağlı Güreşleri öncesinde şehitlerde unutulmadı, açılış konuşmasında tüm şehitleri rahmetle andıklarını belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, terörü lanetlediklerini belirtti. Terör ile olan mücadelenin sürmesi gerektiğini belirten Başkan Tuna, “Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet ailelerine ve Milletimize ise başsağlığı diliyorum.” dedi.


Terörü lanetleyen bir diğer isim ise Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu’ydu. Gündoğdu, “Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Son günlerde sıkıntılı şehit haberlerin geldiği süreçler yaşıyoruz. 30 yıldır bu ülke terörün arkasında ne varı konuştu 4 yıldır bataklığı kurutmak için silahın sustuğu siyasetin konuştuğu süreci yaşadık. Silahı susturanlardan silahı gömmesini istemiştik. %13 barajını aşmayı insanlıkta baraja takılmak olarak uygulayan sözde siyasi partinin terör ile arasına mesafe koymaması ile o silahlar Mehmetçiğimize dönünce elbette devletimize düşen vatanımızı, canımızı, namusumuzu korumak... Sırtını PYD’ye dayananların barıştan bahsetmesine inanmıyoruz. Burada terörist vardır, teröriste haddini bildiren devlet vardır. Biz HDP’liler gibi sırtımızı teröriste dayamayız Milletimize dayarız Allah’a dayarız. Tek bir canımız için kaybolmasındansa partisiz kalmayı hükümetsiz kalmayı tercih ederiz. Bu Millet tek başına Ak Partiye hükümet vermedi diye meydanı boş bulanlara sesleniyorum. Biz  koltuğumuza sayımıza bakmayız mesela vatandaşsa mesela milletse mesela mazlumlarsa sonuna kadar onların yanında oluruz. Asla bu çapulculara meydanı boş bırakmayız.” dedi.


KIYASIYA MÜCADELE


Dualarla açılan Sincan Yağlı Güreşlerine 22 başpehlivanın kıyasıya mücadelesi damga vurdu. Kispetlerini giyen başpehlivanlar mehteran eşliğinde seyirciyi peşrevledi. Güreş severler tarafından büyük alkış toplayan pehlivanlar, ustaca sergiledikleri oyunlarla rakibinin sırtını yere getirmek için ter döktü.


Mehmet Yeşilyeşil, Ünal Karaman, Şükrü Kazan, İsmail Güzel, Hüseyin Şahinal, Süleyman Aykırı, Savaş Yıldırım, Ali Rıza Kaya gibi başarılı başpehlivanların boy gösterdiği güreş şölenine; Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Sincan Kaymakamı Salim Demir, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Solmaz, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve güreş severler katıldı.


BAŞKAN TUNA’YA TEŞEKKÜR


Ankara’nın pek çok köşesinden gelen güreş severleri ağırlayan Sincan Belediyesi, güreş severlerden tam not aldı.  Sincan Yağlı Güreşlerinin her geçen yıl daha iyi ve güzel bir organizasyon haline geldiğini belirten güreş severler Metin Aydın, “Sincan Belediye Başkanımıza ata sporumuza verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizler her yıl Pursaklardan buraya geliyor ve güreşleri takip ediyoruz. Her yıl daha iyiye giden ve geleneksel hale gelen Sincan yağlı güreşleri Kırkpınar’a rakip olacağa benziyor. Ayrıca gün boyunca Sincan Belediyesi; yemek dağıtımı, su dağıtımı, ilgi ve alakası ile de bizi oldukça memnun etti. Çok teşekkür ediyoruz.” dedi.


Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya teşekkür eden Sincanlı güreş severlerden Ramazan Koç, “Sincan Belediyemize bu önemli organizasyon için çok teşekkür ediyoruz. Bu organizasyon sayesinde ailemizle buraya gelip ata sporumuzu izleyebiliyor hem de çocuklarımıza öğretebiliyoruz. Ayrıca Belediyemiz gösterdiği ilgi alaka ile de bizleri oldukça memnun ediyor. Gerek yemek dağıtımındaki özen gerekse diğer imkanları ile bizim önemli olduğumuzu hissettiriyor.” dedi.


İŞTE KAZANANLAR


Türkiye Güreş Federasyonu hakemleri, gözlemcileri ile profesyonel olarak gerçekleştirilen Sincan Yağlı Güreşleri, Cazgır Tokurt Mehmet’in sunumuyla oldukça heyecanlı hale geldi. Sincan Yağlı Güreşlerinde siklet birincileri; minik 1 boyda Umut İmece, minik 2 boyda Neşet Keskin, Teşvik 1 boyda  Enes Kalkan, Teşvik 2 boyda Emrecan Demireş, tozkoparan da Muhammet Yıldırım, ayak ta Salih Daşçı, deste orta boyda Serkan Aslan, Deste küçük boyda Sefa Öztürk, deste büyük boy da Hidayet Kurt birinci oldu. Geleceğin başpehlivanlarına madalyalarını Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna verdi. 


eymir medya eymirmedya ajans haber mogan eymir toki gölbaşı ahmet tipi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR DÖRT DÖRTLÜK
GÖLBAŞI BELEDİYE SPOR DÖRT DÖRTLÜK
Sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı için kanun teklifi verildi
Sigortasız annelere geriye dönük borçlanma hakkı için kanun teklifi verildi